TOYOTA AVENSIS FORUM

Forum użytkowników i miłośników samochodu Toyota Avensis
Teraz jest 22 paź 2019, o 10:50

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: 7 cze 2008, o 18:26 
Nowicjusz
Nowicjusz

Proszę o podpowiedź jak zmienić płyn hamulcowy w moim avenie. Nigdy tego nie robiłem więc nie wiem jak się do tego zabrać. A jestem pewien że nie był wymieniany nigdy. (przede wszystkim którędy go spuścić, jak odpowietrzać - w jakiej kolejności no i najważniejsze ile tego płynu wchodzi)

PostNapisane: 7 cze 2008, o 20:45 
Coś wie...
Coś wie...

Pochwały: 1
Marka: Honda
Model: Accord
Rocznik: 2004
Silnik: K20A6
luxus napisał(a):
Proszę o podpowiedź jak zmienić płyn hamulcowy w moim avenie. Nigdy tego nie robiłem więc nie wiem jak się do tego zabrać. A jestem pewien że nie był wymieniany nigdy. (przede wszystkim którędy go spuścić, jak odpowietrzać - w jakiej kolejności no i najważniejsze ile tego płynu wchodzi)

Potrzebne 2 osoby. jedna do pompowania, druga do kręcenia odpowietrznikiem
idziesz do apteki i kupujesz strzykawke + dorabiasz wężyk zeby pasował na strzykawke i na odpowietrznik.
odkręcasz pojemnik na płyn hamulcowy i wysysasz strzykawką wszystko co tam jest.
lejesz nowy płyn

ściągasz koło
zdejmujesz odpowietrznik
zakładasz strzykawe
osoba w samochodzie pompuje pedałem hamulca i np po 3 naciśnięciach wciska pedał na maxa. ty w tym momęcie odkręcasz odpowietrznik i wsysasz do strzykawki. zakręcasz odpowietrznik, osoba w kabinie puszcza hamulec. i powtarzasz kilka razy. w miedzy czasie sprawdzasz czy w pojemniczku nie kończy sie płyn. jak tak do dolewasz. pompujecie az nie pojawi sie nowy płyn.
po koleji wszystkie koła.

i już

Toyota Avensis T22 kombi ->Honda Civic 5 Gen -> Subaru Justy 1.2 4WD -> Toyota Avensis T22 Sedan -> Honda Accord CL7

Tytuł:
PostNapisane: 10 cze 2008, o 15:27 
Stara się...
Stara się...

A czy czasem nie jest istotne, od ktorego kola rozpoczac czynnosc odpowietrzania/wymiany plynu ???
Zazwyczaj zaczyna sie od najdalej polozonego wzgledem pompy :chytry:
Rowniez trzeba bardzo uwazac aby nie zapowietrzyc pompy wspomagania bo bedze klopot :wow: ciezko sie ja podobno odpowietrza.

Po takich zabiegach, hamulce powinny byc odpowietrzone i z nowiutkim plynem, wiec bedziesz mogl dalej :auto: smigac :-D

Tytuł:
PostNapisane: 10 cze 2008, o 15:40 
Coś wie...
Coś wie...

krisis napisał(a):
A czy czasem nie jest istotne, od ktorego kola rozpoczac czynnosc odpowietrzania/wymiany plynu ???
Zazwyczaj zaczyna sie od najdalej polozonego wzgledem pompy :chytry:
Rowniez trzeba bardzo uwazac aby nie zapowietrzyc pompy wspomagania bo bedze klopot :wow: ciezko sie ja podobno odpowietrza.

Po takich zabiegach, hamulce powinny byc odpowietrzone i z nowiutkim plynem, wiec bedziesz mogl dalej :auto: smigac :-D

tak zgadza sie. przy odpowietrzaniu powinno sie zaczynac od najdłuższego przewodu.
co do zapowietrzenia to przecież napisałem aby sprawdzac czy nie kończy sie płyn w zbiorniczku. jak bedzie dolewac regularnie to nic nie powinno sie zapowietrzyc

Toyota Avensis T22 kombi ->Honda Civic 5 Gen -> Subaru Justy 1.2 4WD -> Toyota Avensis T22 Sedan -> Honda Accord CL7

Tytuł:
PostNapisane: 10 cze 2008, o 15:50 
Stara się...
Stara się...

A jeszcze prościej jest podjechać do mechanika, który zrobi to pompą próżniową.
Przy układzie hamowania i kierowniczym jest taka zasada, że jak się nie znasz, to lepiej się nie dotykaj. Jak coś spieprzysz, to możesz narazić swoje i innych życie.

"Szczególnej troski przy odpowietrzaniu wymagają układy hamulcowe z ABS. Bardzo odmienne rozwiązania techniczne wymagają przeważnie rozmaitego postępowania (kolejność kół, pomocnicze użycie pompy układu ABS, wspomagań przepływu poprzez dodatkowe pompowanie pedałem hamulca). Otwory o małych średnicach (0,5 mm), komory tłumiące i gromadzące płyn, zmienne kierunki przepływu płynu i podłączenia montażowe zaworów elektromagnetycznych, tworzą pęcherzykom powietrza wiele okazji do pozostania w układzie."

Tytuł:
PostNapisane: 10 cze 2008, o 18:34 
Moderator
Moderator

Pochwały: 297
Marka: Toyota
Model: Avensis T22
Nadwozie: kombi
Rocznik: 2001
Silnik: 2.0 D4D 1cdftv
luxus napisał(a):
Proszę o podpowiedź jak zmienić płyn hamulcowy w moim avenie. Nigdy tego nie robiłem więc nie wiem jak się do tego zabrać

jak tego nigdy nie robiles to moze zlec to dobremu warsztatowi, ile warte jest Twoje bezpieczenstwo ??? ??? ???

pozdr :-D

PostNapisane: 11 cze 2008, o 07:38 
Stara się...
Stara się...

Pochwały: 2
Model: ST220
Rocznik: 2000
Silnik: 3S-FE
adamsi napisał(a):
ściągasz koło
zdejmujesz odpowietrznik

Jak można zdjąć odpowietrznik?

[ Dodano: 2008-06-11, 07:39 ]
devgru napisał(a):
"Szczególnej troski przy odpowietrzaniu wymagają układy hamulcowe z ABS. Bardzo odmienne rozwiązania techniczne wymagają przeważnie rozmaitego postępowania (kolejność kół, pomocnicze użycie pompy układu ABS, wspomagań przepływu poprzez dodatkowe pompowanie pedałem hamulca). Otwory o małych średnicach (0,5 mm), komory tłumiące i gromadzące płyn, zmienne kierunki przepływu płynu i podłączenia montażowe zaworów elektromagnetycznych, tworzą pęcherzykom powietrza wiele okazji do pozostania w układzie."

Na szczęście nie w przypadku Avensisa T22

[ Dodano: 2008-06-11, 07:51 ]
luxus napisał(a):
Proszę o podpowiedź jak zmienić płyn hamulcowy w moim avenie.

Wyciągasz prawie cały płyn ze zbiorniczka z pomocą strzykawki lub np. gruszki do nosa dla dzieci, czyścisz sitko, zalewasz nowym płynem.
Za kierownicę wsadzasz pomocnika, a Ty idziesz do prawego tylnego koła. Pomocnik pompuje aż pedał będzie twardy, i przytrzymuje pedał. Ty w tym momencie luzujesz odpowietrznik tak, żeby poleciał z niego płyn (Najlepiej mieć przygotowaną butelkę z rurką którą "złapiemy" płyn, żeby wszystkiego nie pochlapać.). Powtarzasz to 4-5 razy i uzupełniasz płyn w zbiorniczku. I znowu 4-5 razy i uzupełniamy płyn. Jak przepuścisz jakieś 400 ml płynu to uzupełniasz płyn i idziesz do lewego tylnego koła i znowu 4-5 razy spuszczamy płyn i uzupełniamy zbiorniczek. Tu wystarczy zrobić już tylko 2 powtórzenia (stary płyn jest tylko na odcinku rozdzielacz - odpowietrznik).
Potem uzupełniamy i idziemy do prawego przedniego koła i tam robimy 3 powtórzenia (4-5 razy upuszczamy odpowietrznikiem i uzupełniamy), potem lewe przednie koło - tu wystarczą dwa powtórzenia i przepompowujemy tyle płynu, żeby był max w zbiorniczku.
Generalnie kolejność w przypadku samej wymiany płynu nie ma aż takiego znaczenia jak przy klasycznym odpowietrzaniu( przynajmniej w T22 ), ważne żeby przepompować cały płyn.

[ Dodano: 2008-06-11, 07:54 ]
krisis napisał(a):

Czego nie zapowietrzyć? Chodzi Ci o serwo czy o pompę próżniową? W jednym jak i drugim przypadku nie ma to nic wspólnego z płynem hamulcowym.

PostNapisane: 11 cze 2008, o 08:30 
Coś wie...
Coś wie...

Michał_P napisał(a):
adamsi napisał(a):
ściągasz koło
zdejmujesz odpowietrznik

Jak można zdjąć odpowietrznik?

Masz racje Nie cały odpowietrznik , a jedynie kapturek z odpowietrznika i w miejsce kapturka podłączasz wężyk od strzykawki(a mozna go całego wykręcić, a jedynie luzujesz aby mozna go bylo obrócić na tyle zeby przez niego wyssac płyn.

Trzeba uwazac aby go nie urwac, a moze byc zapieczony. troche wd40 odczekac kilka minut i powinien dac sie odkręcić.

PostNapisane: 11 cze 2008, o 08:54 
Stara się...
Stara się...

Michał_P napisał(a):
krisis napisał(a):

Czego nie zapowietrzyć? Chodzi Ci o serwo czy o pompę próżniową? W jednym jak i drugim przypadku nie ma to nic wspólnego z płynem hamulcowym.

Chodzilo o pompe wspomagania ukladu hamulcowego, slyszalem, ze mozna ja zapowietrzyc ???
Jezeli sie myle to prosze o korekte aby nie bylo watpliwosci ;-)

P.S. Swoja droga dobry opis jak wymienic plyn hamulcowy :ok:

PostNapisane: 11 cze 2008, o 09:31 
Mistrz
Mistrz

Model: Avensis T22 FL SW
Silnik: D-4D
krisis napisał(a):
Michał_P napisał(a):
krisis napisał(a):

Chodzilo o pompe wspomagania ukladu hamulcowego, slyszalem, ze mozna ja zapowietrzyc ???
Jezeli sie myle to prosze o korekte aby nie bylo watpliwosci ;-)

P.S. Swoja droga dobry opis jak wymienic plyn hamulcowy :ok:

Mysle, ze chodzilo Ci raczej o pompe hamulcowa (wspomaganie czyli tzw. serwo dziala na podcisnienie z kolektora dolotowego) ktora rozdziela plyn pod odpowiednim cisnieniem do poszczegolnych kol. Po to sie robi odpowietrzanie, zeby usunac powietrze z calego ukladu (pompy tez), nie tylko z przewodow.

MP3 USB SD AUX w fabrycznym radiu
ZMIENIARKI MP3 / Bluetooth

Tytuł:
PostNapisane: 11 cze 2008, o 09:50 
Coś wie...
Coś wie...

jeżeli na bierząco dolewa sie płyn do zbiorniczka i luzuje odpowietrznik na moment wyciągania płynu z układu to nie ma szans na zapowietrzenie. po prostu jeden płyn zastepuje drugi i już

PostNapisane: 12 cze 2008, o 07:45 
Stara się...
Stara się...

Model: ST220
Silnik: 3S-FE
adamsi napisał(a):
Trzeba uwazac aby go nie urwac, a moze byc zapieczony. troche wd40 odczekac kilka minut i powinien dac sie odkręcić.

Jak odpowietrznik się zapiekł to ani WD40 ani podgrzewanie ani inne "cuda wianki" nie pomogą. Odpowietrznik i cylinderek/zacisk są zrobione z innych metali, które w szczególnych warunkach "sklejają się" i nic tu nie pomoże. Czasem pomaga pukniecie młotkiem w odpowietrznik, ale generalnie jest tak, że jak odpowietrznik się odkręca po WD40 to odkręcił by się i bez tego. Najlepiej widać to właśnie jak już odpowietrznik się urwie i próbuje się go wykręcić. Można jak najbardziej rozwiercić urwany już odpowietrznik (tak żeby zostały tylko "nitki" gwintu) i w 99% procentach mimo rozgrzania od pracy wiertła gwintu odpowietrznika nie da się "odkleić" od gwintu zacisku/cylinderka.
Jedną z przyczyn zapiekania może być zbyt mocne dokręcenie odpowietrznika, dlatego należy zaopatrzyć się w oczkową 8 z jak najkrótszą "rączką" i dokręcać naprawdę delikatnie.
Kolejną przyczyną jest niezałożenie kapturka ochronnego.

Tytuł:
PostNapisane: 28 mar 2009, o 19:24 
Nowicjusz
Nowicjusz

Patrząć na datę troche nie w czas piszę. Ale może ktos jeszcze skorzysta. Cały proces odpowietrzania jest jak najbardziej prawidłowy. Fakt pompa prózniowa to inna rozmowa niz "pompowanie pedałem" ale klasyczne metody są jak najbardziej skuteczne. Warto jednak przy tym jeszcze przekręcić kluczyk na zapłon, otworzą sie wtedy zaworki w systemie ABS, układ bedzie wtedy szybciej odpowietrzony i co wazniejsze nic nie zostanie uszkodzone. Mała drobnostka ale warta uwagi.

Tytuł:
PostNapisane: 13 kwi 2009, o 23:21 
Coś wie...
Coś wie...

miniom, przekręcenie kluczyka nic nie daje przy odpowietrzaniu nie jedziesz przecież przez komputer programem by poszczególne zawory sie otwierały w pompie ABS w niektórych najnowszych układach bosch tak sie robi ale to rzadko. Nawet w najnowszych Passatach jedziesz bez kompa odpowietrzanie tak przewiduje instrukcja napraw. W naszych poczciwych Ave podłączasz maszynę i przetaczasz płyn na świeży i masz pewność że nie zapowietrzysz układu.

Tytuł:
PostNapisane: 14 kwi 2009, o 20:11 
Coś wie...
Coś wie...

30zł płyn 50zł wymiana czy warto ryzykowac bez doswiadczenia chyba nie a co do kolejnosci które koło to z abs troche ninaczej

Tytuł:
PostNapisane: 15 kwi 2009, o 08:59 
Moderator
Moderator

w toyocie zaplacilem 80zl, wiec faktycznie nie kosztuje to duzo, wiec jak ktos nie czuje sie na silach to niech lepiej zleci to zrobic :cfaniak:

Tytuł:
PostNapisane: 11 maja 2009, o 09:49 
Stara się...
Stara się...

Rocznik: 1997
Silnik: 1.8 Bnezyna
Pozwolę sobie odświeżyć temat bo prawdopodobnie czeka mnie wymiana tarcz i klocków w mojej avce i zastanawiałem się też nad wymianą płynu hamulcowego i tu pojawia się pytanie czy ogólnie wymiana płynu hamulcowego jest koniecznością?? Czy traci on jakieś swoje właściwości?? Nie wiem czy kiedykolwiek płyn był wymieniany bo autko kupiłem z przebiegiem 116tyś km w styczniu. A jeśli jest to konieczne to czy spokojnie można zalać np płyn hamulcowy dot-4 lub dot-5.1 czy lepiej trzymać się instrukcji i zalać dot-3 bo słyszałem różne opinie na ten temat (że np elementy układu hamulcowego mogą się "nie polubić" z innym typem płynu).
Z góry dziękuję za odpowiedź.

P.S. WRC czy te 80zł w Toyocie to był koszt samej wymiany płynu hamulcowego czy razem z płynem??

Tytuł:
PostNapisane: 11 maja 2009, o 15:13 
Mistrz
Mistrz

Model: Avensis T22 FL SW
Silnik: D-4D
Porkil napisał(a):
Czy traci on jakieś swoje właściwości?? Nie wiem czy kiedykolwiek płyn był wymieniany bo autko kupiłem z przebiegiem 116tyś km w styczniu. A jeśli jest to konieczne to czy spokojnie można zalać np płyn hamulcowy dot-4 lub dot-5.1 czy lepiej trzymać się instrukcji i zalać dot-3 bo słyszałem różne opinie na ten temat (że np elementy układu hamulcowego mogą się "nie polubić" z innym typem płynu).

Plyn ciagnie wilgoc i z czasem robi sie sprezysty, ma nizsza temperature wrzenia i niszczy gumowe elementy ukladu hamulcowego. Zaleca sie wymieniac plyn raz na 2 lata. Do sprawdzania jakosci plynu sa specjalne przyrzady, ma je kazdy warsztat. Mozesz podjechac sprawdzic czy Twoj plyn wymaga wymiany.

Plyny DOT3, 4, 5.1 roznia sie temperatura wrzenia. Wszystkie nadaja sie do Avensisa.
Unikaj jedynie DOT5, bo nie nadaje sie do "cywilnych" ukladow hamulcowych.

MP3 USB SD AUX w fabrycznym radiu
ZMIENIARKI MP3 / Bluetooth

Tytuł:
PostNapisane: 11 maja 2009, o 19:16 
Moderator
Moderator

Porkil napisał(a):
Nie wiem czy kiedykolwiek płyn był wymieniany bo autko kupiłem z przebiegiem 116tyś km w styczniu.
to wymien bez zastanawiania sie, czemu napisal juz Bob
Porkil napisał(a):
P.S. WRC czy te 80zł w Toyocie to był koszt samej wymiany płynu hamulcowego czy razem z płynem??
calosc plyn+robota, chyba 85zl wyszlo

Tytuł:
PostNapisane: 11 maja 2009, o 19:25 
Stara się...
Stara się...

Rocznik: 1997
Silnik: 1.8 Bnezyna
To na piątek na 20 ;) umówiłem się w Toyce na wymianę płynu. Nie będę się zastanawiał czy jest dobry czy nie. Kupiłem to autko jako używane więc część rzeczy na pewno trzeba zrobić by mieć 100% pewności :) Gościu mi powiedział że wymiana + płyn dot 4 to koszt ok 100zł wierzę mu na słowo, oby się nie okazało na miejscu że drożej będzie.

Tytuł:
PostNapisane: 11 maja 2009, o 19:29 
Moderator
Moderator

Porkil napisał(a):
Nie będę się zastanawiał czy jest dobry czy nie
dokladnie postaw gruba kreske, dodam ze jakosc plynu ma tez wplyw na jakosc operowania sprzeglem, w moim d4d po wymianie byla bardzo duza roznica na plus :ok:

Tytuł:
PostNapisane: 1 cze 2009, o 12:50 
Coś wie...
Coś wie...

Model: Avensis T25
Rocznik: 2003
Silnik: 2.0 D4D
Czy ktoś się orientuje ile wchodzi płynu do układu???

Tytuł:
PostNapisane: 3 cze 2009, o 07:53 
Stara się...
Stara się...

Marka: TOYOTA
Model: AVENSIS T22
Rocznik: 1999
Silnik: 2.o TD
pojemność układu hamulcowego ok. 0,6 dm3 (dane z instrukcji)

Tytuł:
PostNapisane: 3 cze 2009, o 10:47 
Stara się...
Stara się...

Marka: toyota
Model: T22 mk1 noFL
Silnik: 3S-FE LPG 2 gen
Zmieniałem w styczniu i 0,5ltr wystarczyło na hamulce i sprzęgło ( z przelaniem cylinderków)

Tytuł:
PostNapisane: 20 cze 2009, o 22:31 
Stara się...
Stara się...

Ktoś wie ile kosztuje wymiana płynu(robota) w Warszawie?

Polecicie mi jakiś warsztat w Piasecznie ew.Góra Kalwaria,Konstancin,Warszawa?

Tytuł:
PostNapisane: 23 sie 2009, o 10:42 
Stara się...
Stara się...

gela, moge ci polecic warsztat w wawie jak cie interesuje to na pw podam Ci adres

PostNapisane: 14 wrz 2011, o 12:11 
Coś wie...
Coś wie...

Silnik: D4D | Box
Witam, odgrzeję trochę tego kotleta:)
Zbliża mi się nieubłaganie 210kkm przebiegu i chciałbym powymieniać wszystko co wymagane, m.in. płyn hamulcowy.
W tym poście jest prosta metoda, do której potrzebujemy 2 osób.
Czy ktoś z Was zna metodę "jednoosobową"?:)
W motocyklach było trochę prościej (prosty układ i nie trzeba latać od koła do kabiny), ale tam też robiłem to odwrotnie. Nie nalewałem płynu do zbiorniczka, tylko wpychałem go strzykawką przez odpowietrznik przy kole aż do wypełnienia uprzednio opróżnionego zbiorniczka, potem wysysałem stary ze zbiorniczka i znowu wstrzykiwałem nowy przez odpowietrznik. Operację powtarzałem aż nowy płyn pojawiał się niejako od dołu w zbiorniczku wyrównawczym. Nigdy nie miałem wtedy konieczności odpowietrzania układu.
Czy taka metoda zda egzamin przy układzie hamulcowym w Avensisie?

PostNapisane: 14 wrz 2011, o 15:26 
Spamer
Spamer

Pochwały: 890
Model: T25FL
Rocznik: 2006
Silnik: ADFTV
A dane koło napełniałeś jednym nabraniem dużej strzykawki, czy na kilka razy ?
Bo jak na kilka to może między kolejnymi przyłożeniami strzykawki do odpowietrznika jakieś powietrze wpadało do przewodu hamulcowego.

Chyba najlepiej wziąć do pomocy syna/ojca/kumpla/brata/szfagra i odpowietrzyć tradycyjnie.

PostNapisane: 14 wrz 2011, o 17:12 
Moderator
Moderator

nigdy tak nie robiłem, chyba jednak poszukaj pomagiera, bo nie wiem czy strzykawka przepchnie płyn do zbiorniczka w takim układzie...

PostNapisane: 15 wrz 2011, o 13:29 
Coś wie...
Coś wie...

Silnik: D4D | Box
piokli napisał(a):
A dane koło napełniałeś jednym nabraniem dużej strzykawki, czy na kilka razy ?

Na pewno robiłem to na kilka razy, tylko taką dużą strzykawą z pomocą wężyka przezroczystego. Strzykawkę trzymałem pionowo wężykiem w dół i specjalnie patrzyłem żeby się żadne bąbelki powietrza nie dostawały. Zobaczę jak będzie z czasem, to może poeksperymentuję:)

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]